Kendi meşrebinde hem blog, hem Türkçe dökümantasyon

Etiketler

12 Ocak 2009 Pazartesi

Textmate ve Bundle Repository'leri

Mac OS'un en rahat kullanılan, multi-platform yazılım geliştirme aracı Textmate ile ilgili güzel bir özellikten bahsetmek istiyorum:

Bundle

Textmate'le pek çok farklı işi yapabilmek, farklı yazılım dillerinde kod yazabilmek, her hangi bir veri-tabanı sunucusuna bağlanabilmek yada otomatik tamamlama yapabilmek gibi tonlarca şeyi bu Bundle özelliği sayesinde yapıyoruz.

Uygulama içinden ilk kurduğunuz zaman pek çok ( built-in ) bundle geliyor. İşin güzel yanı, pek çok insan sürekli yeni bundle'lar geliştiriyor ve bunlar Texmate'in Bundle Repository'sinde bulunuyor.

Bundle dediğimiz şey; aslında bir konfigürasyon ve direktifler yığınıdır. Bundle Editor'e girdiğimizde;

 • Commands
 • Drag Commands
 • Macros
 • Snippets
 • Languages
 • Preferences
 • Templates
gibi seçenekleri olduğunu görürüz. Eğer Show All dersek tüm seçenekleri görebiliriz. Filtreleme yaparak sadece Snippet'ları yada Macro'ları gösterebiliriz.

Bu alanda gördüğünüz herşey aslında Textmate'in "Bundle Repository" denen yazılım-geliştirme sunucularında depolanmakta ve sürekli güncellenmekte. Program ilk kurulduğunda üzerinde gelen bundle'lar;
$ ~/Library/Application Support/TextMate/Bundles
Yani sizin kullanıcınıza ait olan bölgede bulunuyor. Textmate, SVN reposu üzerinde tutuyor Bundle'larını. Keza SVN üzerinden eklenen yada elle kendi eklediğiniz bundle'lar birbirinden farklı olarak saklanıyor, kimse birbirini bozamıyor. Yani repo'dan gelen ( sistem altında! ) ayrı bir yerde, kendi "edit" edip eklediğiniz/düzenlediğiniz ayrı yerde ( kullanıcı yani user dizininde... )

Yeni bundle'lar eklemek için önce Terminal'i açıyoruz ve;
$ ls /Library/Application Support/
diyerek acaba "Textmate"e ait folder varmı bakıyoruz. Eğer yoksa;
$ mkdir -p /Library/Application\ Support/TextMate/Bundles
$ cd /Library/Application\ Support/TextMate/Bundles
diyoruz ve hemen hangi ekleri ( yada bundle'ları ) kurmak istiyorsak macromates'in SVN repository'sine gidiyoruz. Web browser açıp ( Safari / Firefox vs ) hemen :

http://macromates.com/svn/Bundles/trunk/Bundles/

adresine gidiyoruz. Karşımıza büyük bir liste çıkıyor. Buradan istediğimiz Bundle'ı seçiyoruz. Mesela PHP ile ilgili Bundle'ı kuralım, hemde PHP fonksiyonları için "auto-complete" de yapıyor bu bundle. Terminal'den devam ediyoruz;
$ svn co http://macromates.com/svn/Bundles/trunk/Bundles/PHP.tmbundle
Gördüğünüz gibi gidip PHP ile ilgili bundle'ı repo'dan indirdik. Şimdi ya Textmate'i kapatıp açıcaz yada Bundle Editor menüsünden Reload Bundles yapıcaz. ( Bundles > Bundle Editor > Reload Bundles ) Şimdi bir php dosyası yaratalım. ( File > New ) Bu dosyayı "test.php" şeklinde kaydedelim. ( İlla kaydetmek zorunda da değilsiniz! ) Şimdi php'i komutu yazarken alt ve esc tuşlarına basın! ( Yani ve esc )Biraz merak ediyorsanız Bundle Editor'ü açıp bu otomatik tamamlamanın nasıl yapıldığına bakabilirsiniz. Çok zor değil, tüm konfigürasyon "KEY : VALUE" ikililerinden oluşan direktifler. Yani "Dictionary Object" dediğimiz şey... Keza, ilgili komuta ait "help" almak için alt + F1 ( ⌥ ve F1 )Belirli aralıklarla ( ayda bir kez mesela ) svn up yaparak repo'nuzu güncel tutabilirsiniz. Bunun için check-out ( co ) ettiğiniz yere gidin;
$ cd /Library/Application Support/Textmate/Bundles/PHP.tmbundle
$ svn up
yapmanız yeterli olacaktır.

Güncelleme ( 8 Ağustos 2009 ) :
Bundle repository adresi değişmiş :
http://svn.textmate.org/trunk/Bundles/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler

Blog Listem

Yazılacak Yazılar

 • Snow Leopard için service yazıyoruz!
 • MacPorts nedir?
 • Virtualbox , Ubuntu ve Host'da duran web folder'ı
 • Django'ya giriş?
 • Dashcode ile MobileSafari uygulaması
 • Quicklook için Plug-in yazalım?
View blog authority