Kendi meşrebinde hem blog, hem Türkçe dökümantasyon

Etiketler

20 Kasım 2008 Perşembe

iPhone için MacOS uygulaması : DiskAidiPhone kullanıcıları için harika bir OSX uygulaması. Ücretsiz. Bu uygulamayı kullanmak için telefonunuzun "JailBreak" edilmesine de gerek yok üstelik!!! Standart iphone-usb kablosu ile çalışan, hem iphone, hem de ipod-touch için kullanılabilen bir uygulama. Yaptığı iş ise, telefonunun içini görmek, cihazı browse etmek yani. iPhoneOS aynı MacOS gibi çalışıyor. root ve mobile adında 2 user bulunuyor. Genelde telefonu kullanan kişinin yaptığı tüm işlemler "mobile" adlı kullanıcı tarafından yapılıyor. Bu bakımdan çektiğiniz resimler, indirdiğiniz uygulamalar vs hep mobile user'ı ile ilgili folder altına atılıyor.

Bu uygulamayı asıl kullandığım alan, iPhone bir disk-storage gibi kullanmak. Yani bir usb-stick gibi. Normalde ( eğer jailbroken değil ise telefon ) sadece iTunes ile yönetilebiliyor iphone. Yani ofistesiniz, eve dönerken yanınıza bazı dosyaları almak istiyorsunuz, 200Megabyte'lık bir video, yada pdf dosyaları vesaire. Ne yapacaksınız? ya cd'ye yada dvd'ye kaydedeceksiniz. Boşuna disk tüketmektense yada yanınızda taşımaktansa bu file'ları atın iphone! (:

Eğer telefonunuz jailbroken ise bu tool daha da çok işe yarıyor. Nasılmı? Eğer iphone'nunuzda video oynatmak isterseniz bunu ancak iTunes ile yapma şansınız var. Video'yu iTunes formatına yani "m4v" formatına çevirmeniz gerekiyor. Bu işlem aslında varolan videonun, iTunes tarafından x264 codeği ile sıkıştırılıp uygun aspect ratio'ya göre croplanması işlemidir. Keza sürekli olarak iTunes ile sync etmeniz gerekir. Her video da bazen bu çevrime uygun olmayabilir.

Eğer jb bir iphone kullanıyorsanız, Cydia ile ( jb iphone için application management yani aynen debian'da bulunan paket yönetim sistemi ) Cycorder adlı video recorder ( yani iphone ile video kaydetmeye yarayan uygulama ) uygulamasını indirin. Bu hem video kaydeden hem de oynatan bir tool. Bu tool ile, mpeg4 ( yani mp4 ) videolarımızı oynatabiliyoruz. Aslında tool'un yaptığı şey, iphone içinde bulunan ( $mobile: /Media/Videos/ folder'ı ) video dosyasını, iphone'nun kendi internal video player'ına göndermek!

Herhangi bir video'yu iphone'da oynatabilmek için;
  • Video'nun eni boyu : 480x320 ( width x height )
  • Kaynağın durumuna göre 4:3 yada 16:9 / 16:10 aspect ratio
olması gerekiyor. Ben biraz sıkıştırmak ve yerden de tasarruf etmek için video'nun bitrate'ini 512Kbps, audio'nun bitrate'ini 64K ve 22050Hz yapıyorum. Senkron ve framerate sorunu yaşamamak için de ffmpeg'e rate parametresi olarak : -r 30000/1001 geçiyorum.

ffmpeg nedir diyenlere daha sonra detaylı açıklama yapacağım ama kullananlar için :
ffmpeg -i INPUT.avi -s 480x320 -aspect 4:3 -r 30000/1001 -b 512k -ab 64k -ar 22050 OUT.mp4
Yine laf lafı açtı konudan konuya zıpladım. Neyse, bu güzide programı indirmek için :
http://www.digidna.net/diskaid/

Güncelleme ( 27 Ağustos 2009 )
Ne yazıkki uygulama paralı olmuş ):

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzleyiciler

Blog Listem

Yazılacak Yazılar

  • Snow Leopard için service yazıyoruz!
  • MacPorts nedir?
  • Virtualbox , Ubuntu ve Host'da duran web folder'ı
  • Django'ya giriş?
  • Dashcode ile MobileSafari uygulaması
  • Quicklook için Plug-in yazalım?
View blog authority